Dogoterapia

Sample image 2

CHOREA ANTIQUA

Zespół

Wydawnictwo

Zespół

Pozostałe

Aktualności

Wyścigi

Konferencje i Inne

Festiwale POLONEZA

Zespół

CZE-NE-KA Fundacja Przyjaźni Ludzi i Zwierząt jest Organizacją Pożytku Publicznego, która od czerwca 1998 roku pomaga niepełnosprawnym dzieciom i dorosłym poprzez prowadzone w ramach wolontariatu zajęcia dogoterapii.
Dlatego zwracamy się z uprzejmą prośbą o wsparcie i w tym roku naszych działań.
Przeznaczając 1,5% swojego podatku dochodowego, zrealizujecie Państwo szczytne cele, wypełniając w swoim PIT w odpowiedniej rubryce KRS - 0000194959

Oprócz działalności charytatywnej w zakresie dogoterapii, część członków Zarządu i wolontariuszy realizuje też w Fundacji swoje hobby, jakim jest taniec historyczny. Tworzą oni Zespół Tańca Historycznego CHOREA ANTIQUA - 2 sekcję Fundacji. Naszą misją jest promocja polskiej kultury nie tylko w kraju ale też i poza granicami Polski. Realizujemy też spektakle historyczne z udziałem naszych psów terapeutów (np: "Na Dworze Królowej Wiktorii" o wielkiej miłośniczce psów, czy związane z rocznicami wielkich polaków jak np Stanisław Moniuszko czy F Chopin), na które zawsze zapraszamy również osoby niepełnosprawne.

Naszym ogromnym atutem jest duża różnorodność członków Zespołu. W Zespole się osoby młode i seniorzy (najstarszy członek Zespołu ma 78 lat) oraz osoby z niepełnosprawnością. Za swoją działalność charytatywną Maria Czerwińska i Zespół otrzymali w marcu 2019 r „Certyfikat Dobrego Serca”.
Zespół CHOREA ANTIQUA był gościem wielu prestiżowych imprez i festiwali, m.in.: Międzynarodowych Turniejów Rycerskich, imprezie towarzyszącej rekonstrukcji bitwy pod Grunwaldem czy widowiska “Spotkanie sprzed 1000 lat” podczas obchodów 1000-lecia Zjazdu Gnieźnieńskiego. Brał udział w zdjęciach do filmu w reżyserii Macieja Wojtyszki “Mistrz i Małgorzata”, „Facet (nie)potrzebny od zaraz” i w Teatrze TV „Rejtan”. W spektaklach z cyklu Europejskie Dni Dziedzictwa: “Ogrody Królowej Bony” “Orszak Królowej Bony” oraz “Barbara Radziwiłłówna”. Poza tym wielokrotnie występował na Zamku Królewskim, na zamku w Golubiu-Dobrzyniu, na zamku w Gniewie, w Pałacu Łazienkowskim, w Teatrze Północnym w Warszawie ... Występował również za granicą m.in. w Danii, na Ukrainie (Lwów, Kijów, Odessa, Mikołajewo), Białorusi, w Rumunii gdzie reprezentował Polskę w Siedmiogrodzie podczas Festiwalu Batorego oraz na Łotwie, Estonii i na Węgrzech.

Jesteśmy też pomysłodawcami i realizatorami jedynego w Polsce Międzynarodowego Festiwalu Poloneza, który promuje w kraju i na świecie naszą kulturę (muzykę, taniec i śpiew).

Festiwal organizowany jest od 2014 r Wykonawcy prezentują się w 3 kategoriach: tanecznej, wokalnej i instrumentalnej. Każdego roku bierze w nim udział około 150 - 170 wykonawców z Polski i z zagranicy. W ubiegłym roku ze względu na pandemię Festiwal odbył się w ograniczonym zakresie bo tylko z uczestnikami z Polski.

W Fundacji wszyscy łącznie z Zarządem, pracują jako wolontariusze. Nie zatrudniamy nikogo na żadnym płatnym stanowisku.

W ubiegłym roku, w akcji zbierania 1,5% uzyskaliśmy kwotę 4057,91 zł i znaleźliśmy się na 5075 pozycji organizacji, które otrzymały od darczyńców ten 1,5% przeznaczony na działania statutowe. Mamy nadzieję, ze w tym roku dzięki Waszemu wsparciu uda się nam zebrać większą kwotę.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą działalnością na stronie www.czeneka.org i na FB 

https://www.facebook.com/Cze-ne-ka

 gdzie zamieszczamy aktualne wydarzenia i 

https://www.facebook.com/chorea.antiqua/?ref=bookmarks

 oraz
https://www.youtube.com/watch?v=nFAeKl9nfFc...

"CZE-NE-KA" (w języku Indian północnoamerykańskich: "Wiecznie Śmiejący się Pies", "Wesoły/Radosny Pies") to imię nieżyjącego już psa rasy Alaskan Malamute, jednego z pierwszych w Polsce przedstawicieli grupy psów zaprzęgowych.
Dzięki roli w serialu pt. "Janka", Cze-Ne-Ka zyskała sobie duża popularność wśród dzieci nie tylko w Polsce, zaś pracując przy filmie "Widzę" (luty-marzec 1987 roku), poznała niewidome dzieci z Lasek, co było początkiem jej odwiedzin w Zakładzie dla Niewidomych. Było w niej coś co wyróżniało ją spośród psów innych ras - niezwykle przyjacielski i opiekuńczy stosunek do dzieci, cierpliwość, a także chęć uczenia się.
Gdy na zaproszenie niemieckiego Klubu IISS miałam okazję przyjrzeć się psom zaprzęgowym podczas wyścigów, powstał pomysł utworzenia Sportowego Klubu Psów Zaprzęgowych w Polsce.
Wkrótce (w 1991 roku), w Pomiechówku koło Warszawy, odbyły się pierwsze w Polsce zawody psów zaprzęgowych. Organizując kolejne wyścigi i przygotowując psy do udziału w nich, nie zaniedbywaliśmy układania ich do pracy, którą zapoczątkowała Cze-Ne-Ka, spotykając się z niewidomymi dziećmi z Lasek. Organizowaliśmy wspólnie spotkania z "zaprzęgiem Świętego Mikołaja" dla dzieci z Instytutu Głuchoniemych, czy ze szkoły dla dzieci niewidomych i niedowidzących czy innych placówek gdzie przebywały osoby niepełnosprawne.
Przez te wszystkie lata Cze-Ne-Ka chętnie bawiła się z dziećmi, uczciwie pracując w zaprzęgu aż do ostatniego swojego sezonu, przewodząc całemu mojemu stadku jako wspaniały psi nauczyciel nowych pokoleń psów w naszym Klubie.
Kiedy po 11 latach usnęła na zawsze, jej praca i poświęcenie miały już swoich naśladowców. Zapoczątkowana przez nią idea dogoterapii, połączona z pracą psów zaprzęgowych, zaowocowała powstaniem Fundacji Przyjaźni Ludzi i Zwierząt imienia CZE-NE-KI.

 

Szczegółowy KRS w programie e-pity

Partnerzy

Zarząd

Sample image

Maria Czerwińska

Prezes
czeneka@02.pl
Sample image

Jadwiga Trusz

Rada Fundatorów
Sample image

Mirosław Perzyński

Przewodniczący Rady Nadzorczej
Sample image

Krystyna Banasik

Członek Zarządu
Sample image

Zdzisław Ozimek

Członek Zarządu

Festiwale POLONEZA

Zespół

Wyścigi

Pozostałe

Aktualności

Wyścigi

Konferencje i Inne