I Międzynarodowy Festiwal POLONEZA w Polsce  sobota, 30 maja 2015 r.

 

Pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Pana Adama Struzika i Pani Konsul Ambasady Peru Aurory Luque de Hjorth, Ambasador Kuby - Jego Ekscelencja Juan Castro Martinez i Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki Białoruś w Rzeczypospolitej Polskiej Pan Aleksander Averyanov.

Patronat medialny objęły LAW BUSINESS QUALITY, IMPERIUM KOBIET, portal „wolnasobota.pl”

i www.planetakobiet.com.pl oraz Kalata TV i ATV.

POLONEZ - jeden z najstarszych polskich tańców narodowych wraz z opartą na nim formą muzyczną znany jest na całym świecie i do dziś rozkoszują się nim miliony.

O dziwo, pomimo tak dużej popularności, nie sposób znaleźć przedsięwzięcie, które byłoby w całości poświęcone tej cudownej sztuce.

W odpowiedzi na ten problem Fundacja CZE-NE-KA i działający w jej ramach Zespół Tańca Historycznego CHOREA ANTIQUA postanowiły zorganizować I Międzynarodowy Festiwal POLONEZA!

30 maja 2015 roku w Katolickim Centrum Kultury "Dobre Miejsce" przy ul. Dewajtis 3 w Warszawie odbędzie się magiczny pokaz, który zachwyci każdego niezależnie od wieku, płci czy narodowości!

Na jednej scenie wystąpią artyści z Polski i zagranicy, którzy zaprezentują swoje interpretacje POLONEZA w sposób, którego u nas jeszcze nie było!

Zespoły, które zostaną przez nas zaproszone, podejdą do tematu z trzech różnych perspektyw. Bedą one:

- TAŃCZYĆ POLONEZA

- GRAĆ POLONEZA

oraz

- ŚPIEWAĆ POLONEZA

Serdecznie zapraszamy WSZYSTKICH pragnących doświadczyć czegoś niezwykłego do pojawienia się w Dobrym Miejscu i wraz z nami rozkoszowania się tą dziś już trochę zapomnianą sztuką!

Zespoły chętne do wystąpienia podczas naszego Festiwalu zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej

http://www.czeneka.org/index.php?dzial=festiwal&strona=regulamin

oraz

http://www.czeneka.org/index.php?dzial=festiwal&strona=dopobrania

gdzie znajdą Państwo wszystkie istotne informacje wraz z regulaminem festiwalu oraz kartą zgłoszeniową.

Do zobaczenia na I Międzynarodowym Festiwalu POLONEZA w Polsce!

************************************************************

I International Polonaise Festival in Poland

The polonaise – one of the oldest national dances originating in Poland with a music form based on its rhythm is known and loved by millions worldwide.

Surprisingly, even though it is so popular, it is really hard to find an event wholly dedicated to this wonderful art.

In response to this demand, “CZE-NE-KA” Foundation for Human and Animal Friendship with The Ensemble of Historical Dance “CHOREA ANTIQUA” decided to organize I International Polonaise Festival!

On 30 May 2015, in the Catholic Cultural Center “Dobre Miejsce” located on Dewajtis 3 in Warsaw, we will hold a magical performance that will astound everybody regardless of their age, gender or nationality!

It will be possible to see on one stage artists both from Poland and abroad performing their interpretations of polonaise in a way that we haven't seen before!

The invited ensembles will approach the topic from 3 different perspectives. They will:

- DANCE the polonaise

- PLAY the polonaise

and they will also

- SING the polonaise

We would like to invite everyone who wants to experience something marvelous to show up at “Dobre Miejsce” and enjoy this somewhat forgotten art with us!

The ensembles willing to take part in the festival are welcome to visit our website at:

http://www.czeneka.org/index.php?dzial=festiwal&strona=regulamin

and

http://www.czeneka.org/index.php?dzial=festiwal&strona=dopobrania

where the rules of participation in the festival and the entry form are available.

See you all at the I International Polonaise Festival in Poland!

 

II Międzynarodowy FESTIWAL POLONEZA w Polsce  14 i 15 maja 2016 roku

II Międzynarodowy Festiwal Poloneza  to coś znacznie więcej, niż zwykły przegląd tańca. To zderzenie kultur, emocji, a także powrót do wielkich polskich tradycji, w której muzyka i taniec zakorzenione są od wieków.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji Festiwalu jest taniec, który wyzwala narodową dumę. Jest on ujęty w 3 perspektywach: polonez w wymiarze historycznym, polonez wpisany we współczesność

z zachowaniem tradycyjnej formy i przekazu oraz miejsce poloneza w kulturze polskiej jako swoistej narracji, którą taniec się posługuje i której zawdzięcza ekspresję.

Będzie to wyjątkowa podróż po historii poloneza. Pokażemy jego pozycję w kanonie polskiego tańca oraz przemiany w tym gatunku, które odcisnęły swoje piętno i dały życie nowym, współczesnym formom poloneza. Przeanalizujemy także jego historię, która dziś jest już także elementem historii polskiej sztuki i kultury, a także sprowokujemy dyskusję na temat tańców narodowych i ich miejsca w edukacji młodych Polaków.

Przegląd jest prezentacją działalności niezwykle zróżnicowanego środowiska artystów, którzy łączą doświadczenia i tworzą wyjątkowe widowiska artystyczne poprzez mnogość międzynarodowych potencjałów. Scena będzie pewnego rodzaju laboratorium, w którym tancerze, muzycy i wokaliści, wciągną w grę percepcję widza, od czasu do czasu kwestionując obowiązujące dotychczas zasady

i normy – kto, jak i kiedy powinien występować na scenie, a kto w innym miejscu. Festiwal wyróżnia się formułą artystyczną, która umożliwia wszystkim zespołom wspólne, podczas jednego koncertu, zaprezentowanie się publiczności na estradzie, co jest trudnym przedsięwzięciem organizacyjnym nawet w stolicy.

II edycja Festiwalu ma pokazać różnorodność mistrzowskich dokonań tancerzy poloneza, z ich kultem formalnego ładu, wyważonymi proporcjami i emocjonalną dyskrecją.

Międzynarodowy Festiwal Poloneza to jedyny taki Festiwal w Europie i jeden z najważniejszych festiwali tańca historycznego w Polsce, bo stawia na bezpośrednią interakcję z odbiorcą,

w nietypowych dla tańca miejscach. Postanowiliśmy zbadać możliwości do zaistnienia tańca

w przestrzeniach, które często mogą wydawać się zupełnie do tego nieprzystosowane – centrum handlowe, pociąg, dworzec kolejowy. Postanowiliśmy znaleźć odpowiedź na pytania, czy w galerii handlowej taniec narodowy jest tak samo przystępny w odbiorze jak na profesjonalnej scenie? Jakiego rodzaju relacje mogą wytworzyć się pomiędzy przestrzenią a ruchem? Czy miasto może posłużyć jako repozytorium „scen” dla tańca? A wszystko po to, by zaistnieć dla możliwie wielu poziomach odczuwania i doznawania zarówno w wymiarze historycznym, jak i współczesnym.

Akcje towarzyszące:

„Flash Mob” - Dworzec Centralny w Warszawie - element interakcji w ramach programu Festiwalu

„Pociąg do Poloneza” - specjalny przejazd artystyczny zorganizowany dla pasażerów Przewozów Regionalnych Sp. z o.o. oddział Łódzki na trasie „Warszawa-Łódź-Warszawa”.

Honorowe Patronaty:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego,

Marszałek Województwa Łódzkiego Pan Witold Stępień

Marszałek Województwa Mazowieckiego Pan Adam Struzik

Pani Aurora Luque De Hjorth, Konsul Peru w Polsce i w krajach nadbałtyckich,

JE Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki Białoruś w Rzeczpospolitej Polskiej Aleksandr Averyanov,

Pan Pablo Lozano Lozano, Charge d’ Aiffaires, a.i. Ambasady Meksyku w Polsce

 

III Międzynarodowy FESTIWAL POLONEZA w Polsce

10 - 11 czerwca 2017

III Międzynarodowy Festiwal Poloneza odbędzie się w dniach 10-11 czerwca 2017

Już po raz trzeci Fundacja Przyjaźni Ludzi i Zwierząt CZE-NE-KA wraz z działającym w jej ramach Zespołem Tańca Historycznego CHOREA ANTIQUA mają zaszczyt zaprosić do wzięcia udziału w pięknym przedsięwzięciu jakim jest organizowany przez nas kolejny III MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL POLONEZA w Polsce.

W tym Roku partnerem naszych działań jest Centralna Biblioteka Rolnicza i tam będzie miał miejsce niedzielny przegląd i konkurs. Tegoroczna edycja Festiwalu odbędzie się w dniach 10-11 czerwca br.; w Płocku (sobota 10.06) i w Warszawie (niedziela 11.06).

Patronat medialny objęły: Polskie Radio RDC Radio dla Ciebie, portal”wolnasobota.. Honorowy patronat na Festiwalem objął Burmistrz Śródmieścia, JE Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki Białoruś w Rzeczypospolitej Polskiej Pan Aleksandr Averyanov 

Celem Festiwalu jest pokazanie ponadczasowego piękna  Poloneza, podziwianego do dnia dzisiejszego. Organizując Festiwal chcemy promować dawną kulturę polską, naszą tożsamość i  polskie dziedzictwo narodowe i historyczne.

Pragniemy  ukazać na jednej scenie amatorskie( i nie tylko) zespoły muzyczne oraz artystów z polski i zagranicy, którzy występując w jednej z trzech kategorii: instrumentalnej, tanecznej oraz wokalnej, zaprezentują poloneza z tych właśnie trzech perspektyw.

Oczekujemy około 180 wykonawców ( w ubiegłym roku gościliśmy 168 osób).

Uroczyste rozpoczęcie części konkursowej odbędzie się 11 czerwca br. o godz. 12:00 w Centralnej Bibliotece Rolniczej ul Krakowskie Przedmieście 66.

W jury konkursu zasiądą m.in. prezenterka TV, Kawaler Orderu Uśmiechu, Pani Zofia Czernicka, Wojciech Giczkowski - krytyk teatralny i muzyczny „Teatr dla Was”, redaktor Jadwiga Trusz i Mirosław Perzyński.

Całość poprowadzi znakomity konferansjer i aktor Wojciech Olszański

Po ubiegłorocznym sukcesie akcji „flash mob” organizowanej wspólnie z Przewozami Regionalnymi „Pociąg do Poloneza” na trasie Warszawa – Łódź – Warszawa, postanowiliśmy w tym roku odwiedzić Płock w jego 780 rocznicę lokacji.  Nieformalna stolica Polski w okresie rozbicia dzielnicowego, przepięknie położona, nazywana „Atenami nad Wisłą” jak najbardziej predestynuje to miasto do przeprowadzenia jednego dnia Festiwalu. W Płocku działa też najstarszy zespół dziecięcy Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” im. Druha Wacława Milke, który będzie nas gościł pierwszego dnia Festiwalu, a w niedzielę zatańczy w Warszawie.

Na nasz wybór Płocka jako miasta, w którym odbędzie się pierwszy dzień naszej imprezy, wpłynęła również niezwykła gościnność i zaangażowanie w promocję Płocka, pana Czesława Krakowskiego, właściciela Hotelu „Płock”. Kolejnym sponsorem Festiwalu jest mieszkaniec Płocka,  wieloletni właściciel Firmy PHU Wojciech Pięta, który wsparł Fundację finansowo oraz Firma Aries Power Equipment Sp. z o.o Generalny Dystrybutor w Polsce Honda Power Equipment, która wspiera nas od wielu lat

 

    Polonez jest zaliczany do polskich tańców narodowych. Powstał on na przełomie XVI i XVII wieku. Jego pierwowzorem był taniec ludowy występujący pod różnymi nazwami takimi  jak: chodzony, pieszy, łażony, chmielowy, gęsi. Trudno wyobrazić sobie polski dwór królewski czy szlachecki bez tańca. Uatrakcyjniał on życie szlachty, a żadna huczna zabawa nie mogła się bez niego odbyć. Tańczono wszędzie, od dworu królewskiego, przez dwory magnackie, szlacheckie, bogate domy mieszczańskie, a nawet karczmy. Podstawą każdego balu były tańce, a otwierał je polonez. Na dworach polskich polonez stanowił element ceremoniału. Był paradą szlachty przed monarchą. Tańczony na rozpoczęcie balów podobnie jak obecnie dla podkreślenia ich uroczystego charakteru. W XVIII dotarł na paryskie salony, a nawet na dwór królewski.

Książe Kazimierz Nestor Sapieha pisał z Paryża, że „tańczono go w strojach polskich, nie całkiem podobnych do naszych, ale …ładnych” Tam też zaczęto określać go z francuska  danse polonaise, czyli taniec polski. Tańce przychodziły i odchodziły, a polonez królował…. Maria Ludwika Gonzaga, żona dwóch królów polskich, Władysława IV i Jana Kazimierza, stwierdziła „ Nie znam tańca, który by tak uprzejmość, powagę i przyjemność razem łączył”

Wielki kompozytor epoki baroku Jerzy Filip Teleman w liście do Jana Sebastiana Bacha pisał, że ”polska pieśń zdoła cały świat porwać do tańca”

Okres największej popularności poloneza przypada na czas zaborów. To właśnie polonez, zarówno jako muzyka i taniec, stał się spoiwem narodu. To w tym okresie najpiękniejsze polonezy tworzył Fryderyk Chopin. Pierwszy utwór muzyczny jego autorstwa to Polonez g-moll (w 1817r) Polonezy komponował także Henryk Wieniawski, Stanisław Moniuszko (w „Halce”, „Strasznym Dworze”, „Hrabinie”) Karol Kurpiński w wodewilu ”Zabobon, czyli Krakowiacy i Górale” ( premiera w Warszawie 16.06.1816r) Polonez zagościł również na kartach epokowych dzieł literackich jak „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza.

 

„Poloneza czas zacząć. - Podkomorzy rusza

I z lekka zarzuciwszy wyloty kontusza,

I wąsa podkręcając, podał rękę Zosi,

I skłoniwszy się grzecznie, w pierwszą parę prosi.

Za Podkomorzym szereg w pary się gromadzi;

Dano hasło, zaczęto taniec - on prowadzi.

(…)

I szły pary po parach hucznie i wesoło,

Rozkręcało się, znowu skręcało się koło,

Jak wąż olbrzymi, w tysiąc łamiący się zwojów;

Mieni się cętkowata, różna barwa strojów

Damskich, pańskich, żołnierskich, jak łuska błyszcząca,

Wyzłocona promieńmi zachodniego słońca

I odbita o ciemne murawy węzgłowia.

Wre taniec, brzmi muzyka, oklaski i zdrowia!”

  1. Mickiewicz, „Pan Tadeusz”

 

 

 

 

IV Międzynarodowy FESTIWAL POLONEZA w Polsce

16 - 17 czerwca 2018

    Ponad 170 artystów z różnych krajów, stroje historyczne, ludowe, współczesne, performensy, happeningi, w nietypowych dla narodowego tańca miejscach. Warszawa staje się europejską stolicą poloneza, który po latach zapomnienia wraca do łask, bo miasto otworzyło się na eksperymenty, a taniec prowokuje do myślenia o przeszłości i przyszłości.

    W roku jubileuszu XX-lecia Fundacji i  XXX-lecia Zespołu,  CZE-NE-KA Fundacja Przyjaźni Ludzi i Zwierząt wraz z działającym w jej ramach Zespołem Tańca Historycznego CHOREA ANTIQUA, organizuje już IV Międzynarodowy Festiwal Poloneza w Polsce. Odbędzie się on w dniach 16 i 17 czerwca 2018 r. w Warszawie. Tegorocznymi Partnerami naszych działań są: Bielański Ośrodek Kultury, Centralna Biblioteka Rolnicza i Firma Fortepiano. Tradycyjnie sponsorem naszych działań jest Aries Power Equipment dystrybutor maszyn i urządzeń Honda w Polsce  i Firma SANTE, a o bezpieczny i w pełni profesjonalny transport fortepianu zadbała rodzinna firma MDK Transport pianin i fortepianów”.

     Rozpoczniemy nasze święto Polonezem Rycerskim Karola Kurpińskiego, który zaśpiewa wraz z Zespołem, znakomita śpiewaczka operetkowa Anna Maria Adamiak na scenie plenerowej Biało-Czerwonego Bielańskiego Pikniku przy Stawach Brustmana ( Bielany) w dniu 16 czerwca o godz. 13.00.
      Kolejny dzień Festiwalu - 17 czerwca br., rozpocznie się prezentacją połączonych zespołów pod Kolumną Zygmunta na Placu Zamkowym, po której wszyscy wykonawcy udadzą się do Centralnej Biblioteki Rolniczej gdzie w pięknym zabytkowym obiekcie odbędzie się niedzielna prezentacja uczestników Festiwalu, na którą serdecznie zapraszamy.

Honorowy patronat nad Festiwalem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ambasador Białorusi. Ambasador Meksyku i Ambasador Hiszpanii

Patronat medialny nad imprezą objęły: PR Radio dla Ciebie, Stowarzyszenie Polskich Mediów, Mazowiecka TV,  portal „wolnasobota.pl”, Warszawska Izba Gospodarcza i redakcja miesięcznika TTG Wiadomości Gospodarcze.

Na jednej scenie pragniemy pokazać amatorskie (i nie tylko) zespoły muzyczne oraz artystów z Polski i z zagranicy, którzy występując w jednej z trzech kategorii: instrumentalnej, tanecznej oraz wokalnej, zaprezentują poloneza z tych właśnie trzech perspektyw. To jedyna okazja, by stać się integralną częścią jedynego w Polsce Festiwalu poświęconego tej wspaniałej sztuce.

Polonez, znany nam wszystkim głównie z bali maturalnych, należy do najstarszych polskich tańców narodowych i wraz z opartą na nim formą muzyczną - odkąd istnieją - znane, wykonywane i komponowane są na całym świecie. Dla Polaków polonez jest powodem do odczuwania dumy narodowej, jest on naszym dziedzictwem, które przekazaliśmy światu. Niestety, pomimo wszystko, sztuka ta trochę we współczesnym świecie zamarła, co związane jest między innymi z niewielką, wręcz znikomą liczbą wydarzeń lub uroczystości, których chociażby elementem byłoby zagranie, odtańczenie czy zaśpiewanie poloneza.

W odpowiedzi na powyższy problem oraz w ramach krzewienia kultury polskiej, od czterech lat organizujemy przegląd/konkurs polskich i zagranicznych wykonawców tanecznych i muzycznych, którzy podczas Festiwalu, prezentują swoje interpretacje poloneza. W tym roku obchodzimy 100-lecie niepodległości Państwa Polskiego, wiec tym bardziej pragniemy by jak najwięcej osób miało okazję usłyszeć tę tak piękną muzykę i zobaczyć taniec, który jest naszym dziedzictwem narodowym.

Zapraszamy amatorskie zespoły taneczne, wokalne i instrumentalne, jak również zawodowych muzyków i wokalistów, którzy chcieliby pokazać swoje umiejętności występując na naszym Festiwalu.

Organizator może też zaprosić poszczególnych wykonawców do udziału w happeningu i działaniach "flash mob" w pierwszym dniu Festiwalu w sobotę 10czerwca br. Z wybranymi artystami skontaktujemy się osobiście.

Zainteresowane osoby prosimy o kontakt.

Koncert finałowy odbędzie się 17 czerwca 2018 r. w niedzielę po południu.

W celu przesłania zgłoszenia lub po więcej informacji prosimy odwiedzić stronę, gdzie dostępne do pobrania są karta zgłoszenia i regulamin Festiwalu. By poprawnie dokonać zgłoszenia należy punkt po punkcie zapoznać się z regulaminem.

Zapraszamy też do polubienia naszego profilu na Facebooku i do śledzenia bieżących wiadomości.

 

V Międzynarodowy FESTIWAL POLONEZA w Polsce – 15 i 16 czerwca 2019 r.

 

  Prawie 200 artystów z różnych krajów, stroje historyczne, ludowe, narodowe i współczesne, barwny korowód tancerzy, muzyków i wokalistów na Placu Zamkowym w Warszawie, oto jak świętujemy nasz pierwszy mały jubileusz V Międzynarodowego FESTIWALU POLONEZA w Polsce.

     Przez te 5 lat zmieniło się wiele. Ze skromnego pomysłu pokazania polskiego tańca narodowego mieszkańcom naszej dzielnicy, by podkreślić zaangażowanie Zespołu w promocję kultury Polskiej, stał się Festiwal znany w wielu krajach Europy, a także i w  świecie. Przez pierwsze 3 lata Festiwal był konkursem ale w ubiegłym roku 100-lecia odzyskania Niepodległości Polski zmieniliśmy jego formułę. Ze względu na ogromną różnorodność wykonawców, zarówno profesjonalistów jak i amatorów, zrezygnowaliśmy z oceny jury w dniu Festiwalu na rzecz otwartej prezentacji zespołów i solistów, kwalifikowanych na podstawie dosłanych wcześniej prezentacji swojego dorobku. Na naszym FESTIWALU POLONEZA gościliśmy tancerzy, muzyków i wokalistów nie tylko z różnych miast Polski ale i z Litwy, Białorusi, Hiszpanii, Meksyku czy z dalekiej Argentyny. A w tym roku dołączą do nas tancerze z Wietnamu. Wszystkich nas łączyło i łączy  jedno: wielki szacunek dla naszego kraju i muzyki polskiego tańca narodowego, piękno poloneza…

    Tegoroczny Festiwal tradycyjnie organizowany przez Fundację Przyjaźni Ludzi i Zwierząt CZE-NE-KA i działający w jej ramach Zespół Tańca Historycznego CHOREA ANTIQUA odbywa się w 200-lecie urodzin Moniuszki. Twórcy polskiej opery narodowej i twórcy przepięknych polonezów wplecionych w słynne opery  jak „Halka” czy „Straszny Dwór”. Odbędzie się on w dniach 15 i 16 czerwca 2019 r. w Warszawie.

   Tegorocznymi Partnerami naszych działań są: Urząd Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy,  Centralna Biblioteka Rolnicza i Firma Fortepiano.

Tradycyjnie sponsorem naszych działań jest Aries Power Equipment dystrybutor maszyn i urządzeń Honda w Polsce  i Firma SANTE, a o bezpieczny i w pełni profesjonalny transport fortepianu zadbała Firma „BRODA Grzegorz Szczepański Transport Fortepianów”

Projekt został dofinansowany w ramach ogólnopolskiego konkursu „Lokalni Herosi. 100 projektów na 100-lecie Niepodległości” organizowanego przy współpracy ze Grupą Eurocash. Podczas ubiegłorocznego głosowania na zgłoszonych ponad 400 projektów w całej Polsce, FESTIWAL POLONEZA zdobył prawie 27 tysięcy głosów, dzięki czemu otrzymaliśmy dofinansowanie do jego realizacji. 

Honorowy patronat nad Festiwalem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ambasador Białorusi. Ambasador Meksyku i Ambasador  Wietnamu

Patronat medialny nad imprezą objęły: PR Radio dla Ciebie, Stowarzyszenie Polskich Mediów, portal „wolnasobota.pl”, Warszawska Izba Gospodarcza,  redakcja miesięcznika TTG Wiadomości Gospodarcze i Światowy Kongres Polaków.

 

     Rozpoczniemy nasze święto Polonezem A-Dur Fryderyka Chopina, który zaśpiewa wraz z Zespołem, znakomita śpiewaczka operetkowa Anna Maria Adamiak na scenie plenerowej pikniku „Witaj Lato na Bielanach” w dniu 15 czerwca. Na zakończenie naszego występu, dla uczczenia 200-lecia urodzin wybitnego kompozytora Opery Narodowej, widzowie będą mogli zobaczyć Poloneza z „Halki” Moniuszki.

      Kolejny dzień Festiwalu - 16 czerwca br., rozpocznie się paradą i krótkim koncertem uczestniczących w Festiwalu zespołów pod Kolumną Zygmunta na Placu Zamkowym, po której wszyscy wykonawcy udadzą się do Centralnej Biblioteki Rolniczej gdzie w pięknym zabytkowym obiekcie odbędzie się niedzielna prezentacja uczestników Festiwalu, na którą serdecznie zapraszamy. Tradycyjnie, na wszystkie te imprezy wstęp wolny.

 A wieczorem … planujemy świętowanie naszego małego jubileuszu i tego dnia przypadających urodzin pary tancerzy naszego Zespołu: Marii i Pawła. Będzie to też znakomita okazja do spotkania podsumowującego nasz Festiwal. Poczęstunek, występy zaproszonych gości  i wymiana wrażeń zakończą  ten  bogaty, pełen  wrażeń  czas   spotkania  z polonezem.

 

Fascynacja rytmem poloneza

 

Międzynarodowy FESTIWAL POLONEZA w Polsce to jedyny taki Festiwal w Europie, a może i nawet na świecie. Na jednej scenie spotykają się zarówno amatorzy jak i zawodowcy. Obok  znanych laureatów konkursów Chopinowskich jak np. Piotr Latoszyński, grają zafascynowane muzyką dzieci, a nawet osoby niepełnosprawne. Obok artystów profesjonalnych jak niezwykle utalentowana śpiewaczka operowa i operetkowa Anna Maria Adamiak, występują amatorskie chóry polonijne, chóry seniorów i soliści amatorzy.  Tanecznym krokiem poloneza prezentują się zarówno młodzi uczniowie, dorośli, zawodowcy po szkole baletowej jak i seniorzy, którzy pamiętają jeszcze czasy okupacji. Najmłodszy uczestnik Festiwalu miał 9  lat, a najstarszy występujący muzyk niedługo będzie miał 90 wiosen. Wszystko to tworzy niepowtarzalny klimat i ogromną różnorodność interpretacji.

Dwudniowa formuła Festiwalu pozwala też na prezentację zespołów w nietypowych miejscach jak np. ogrody nad wodą, dworzec kolejowy, nowoczesny pociąg czy galeria handlowa. Wszędzie spotykaliśmy się z niezwykle ciepłymi reakcjami widzów. To pokazało, że taniec, muzyka i śpiew mogą zaistnieć w  każdej niemalże przestrzeni. W dzisiejszym „zabieganym” świecie istnieje bowiem potrzeba wytchnienia, relaksu i zadumy, którą daje muzyka wzbogacona pięknym śpiewem i ozdobiona tańcem.

 

Królewskie tradycje

   V Międzynarodowy FESTIWAL POLONEZA, to coś znacznie więcej, niż zwykły przegląd tańca czy muzyki. To zderzenie kultur, emocji, a także powrót do wielkich polskich tradycji, w której muzyka i taniec zakorzenione są od wieków. Znakomicie wpisuje się  w tegoroczne obchody 200-lecia urodzin Moniuszki, twórcy Polskiej Opery Narodowej i kompozytora przepięknych polonezów miedzy innymi w „Halce”, „Strasznym Dworze” czy w „Hrabinie”.  Jest trwałym świadectwem naszej bogatej historii, jej mocnych europejskich korzeni i przykładem bogatego dziedzictwa kulturowego.

   Polonezy, znane nam obecnie głównie z bali maturalnych czy sylwestrowych należą do najstarszych polskich tańców narodowych. Były tańczone nie tylko na dworach magnackich ale i  w szlacheckich dworkach, i chłopskich zagrodach. Polonez stał się  synonimem polskości. Na dworze królów polskich polonez stanowił element ceremoniału dworskiego. Tańczono go na dworach francuskim, niemieckim, węgierskim czy nawet rosyjskim. Jego niezwykłość doceniono także daleko poza granicami Polski.  Znalazł swoje miejsce w wybitnych dziełach scenicznych i był inspiracją dla twórczości wybitnych kompozytorów jak Fryderyk Chopin, Jan Sebastian Bach, Ludwig van Beethoven, Franz Schubert, Michaił Glinka, Piotr Czajkowski, Nikołaj Rimski-Korsakow i inni. Tworzyli je także kompozytorzy w odległych od Polski krajach jak np. znakomity Meksykański kompozytor Ricardo Castro.

   Polonez jako jeden z najważniejszych narodowych tańców  ma ogromny udział w budowaniu wizerunku Polski w świecie. To właśnie Polonezem rozpoczynały się wszystkie najważniejsze spotkania i wydarzenia, które w przeszłości odbywały się na największych europejskich dworach.  Pokazując dziś jak się tańczy, gra i śpiewa poloneza, chcemy dziś dać świadectwo nieprzemijających wartości, jakimi są dzieła muzyczne, a jednocześnie podkreślić jedność kulturową z przeszłością naszego kraju.  Celem organizacji Festiwalu jest pokazanie ponadczasowego piękna tego tańca i muzyki. Organizując Festiwal chcemy promować wiedzę o polskiej kulturze, naszej tożsamości i dziedzictwie kulturowym. 

 

  • Wpływ polskiej kultury na Europę

   Festiwal to nie tylko święto polskości. To także święto radości i solidarności narodu polskiego.
To istotny głos w umacnianiu historii i kultury polskiej. To wreszcie pretekst do refleksji nad rolą historii i kultury polskiej w kształtowaniu wiedzy o Polsce na całym świecie. Taniec, muzyka i śpiew pomagają zrozumieć potrzeby coraz mocniejszego uruchamiania pokładów obywatelskiej aktywności Polaków w ramach wielkiej Kultury europejskiego społeczeństwa.

 

  Jak już wspomniałam na wstępie Międzynarodowy FESTIWAL POLONEZA w Polsce jest prezentacją działalności niezwykle zróżnicowanego środowiska artystów zarówno amatorów jak i zawodowych muzyków, tancerzy i wokalistów, którzy łączą doświadczenia i tworzą wyjątkowe widowiska artystyczne poprzez mnogość międzynarodowych potencjałów. Festiwal wyróżnia się formułą artystyczną, która umożliwia wszystkim zespołom wspólne, podczas jednego koncertu, zaprezentowanie się publiczności. Zainspirowany Festiwalem Poloneza na Białorusi, organizowanym z inicjatywy  Leonardy Rewkowskiej,  stał się on również okazją do stałych wizyt zespołów polonijnych w Polsce, a także inspiracją muzyków tu studiujących, do poznawania tego obszaru naszej kultury. Niezwykłego bogactwa Polonezów tworzonych przez artystów z całego  świata.

 

2020

VI Międzynarodowy FESTIWAL POLONEZA w Polsce odbył się w dniach 27-28.06.2020 r.

Z upadłą wirusa koroną w tle

Organizując ten Festiwal do niemal ostatniej chwili nie mieliśmy pewności czy uda się nam go zorganizować i czy, chociaż nieliczni, to zaproszeni goście dopiszą. Udało się ! Dzięki uprzejmości Pana Zenona Lasoty Festiwal odbył się w jego pałacu (Pałac Lasotów). Nie było tym razem gości zagranicznych, a jedynie wykonawcy z Polski. Całość została nagrana ale najważniejszą rzeczą było to, że mogliśmy się spotkać po kilku miesiącach ścisłego lokdaunu.

Początek Festiwalu był niezwykły, bo rozpoczął się wycieczką statkiem po Wiśle. Ubrani w stroje kontuszowe  i XVII i XVIII wieczne piękne suknie stanowiliśmy niezwykłą atrakcję dla oglądających nas widzów. Płynąc śpiewaliśmy polonezy i nie tyko, a piękny głos Anny Marii Adamiak niósł się daleko po wodach naszej królowej rzek Wisły. Kolejnym etapem był spacer, a potem występ naszego Zespołu Tańca Historycznego CHOREA ANTIQUA  przed Pałacem na Wodzie w Królewskich Łazienkach. Drugiego dnia cały dzień spędziliśmy w pięknie odrestaurowanym Pałacu Lasotów. Polonezom nie było końca ….

 

2021