II Międzynarodowy Festiwal Poloneza to coś znacznie więcej, niż zwykły przegląd tańca. To zderzenie kultur, emocji, a także powrót do wielkich polskich tradycji, w której muzyka i taniec zakorzenione są od wieków.
Motywem przewodnim tegorocznej edycji Festiwalu jest taniec, który wyzwala narodową dumę. Jest on ujęty w 3 perspektywach: polonez w wymiarze historycznym, polonez wpisany we współczesność
z zachowaniem tradycyjnej formy i przekazu oraz miejsce poloneza w kulturze polskiej jako swoistej narracji, którą taniec się posługuje i której zawdzięcza ekspresję.
Będzie to wyjątkowa podróż po historii poloneza. Pokażemy jego pozycję w kanonie polskiego tańca oraz przemiany w tym gatunku, które odcisnęły swoje piętno i dały życie nowym, współczesnym formom poloneza. Przeanalizujemy także jego historię, która dziś jest już także elementem historii polskiej sztuki i kultury, a także sprowokujemy dyskusję na temat tańców narodowych i ich miejsca w edukacji młodych Polaków.
Przegląd jest prezentacją działalności niezwykle zróżnicowanego środowiska artystów, którzy łączą doświadczenia i tworzą wyjątkowe widowiska artystyczne poprzez mnogość międzynarodowych potencjałów. Scena będzie pewnego rodzaju laboratorium, w którym tancerze, muzycy i wokaliści, wciągną w grę percepcję widza, od czasu do czasu kwestionując obowiązujące dotychczas zasady
i normy – kto, jak i kiedy powinien występować na scenie, a kto w innym miejscu. Festiwal wyróżnia się formułą artystyczną, która umożliwia wszystkim zespołom wspólne, podczas jednego koncertu, zaprezentowanie się publiczności na estradzie, co jest trudnym przedsięwzięciem organizacyjnym nawet w stolicy.
II edycja Festiwalu ma pokazać różnorodność mistrzowskich dokonań tancerzy poloneza, z ich kultem formalnego ładu, wyważonymi proporcjami i emocjonalną dyskrecją.
Międzynarodowy Festiwal Poloneza to jedyny taki Festiwal w Europie i jeden z najważniejszych festiwali tańca historycznego w Polsce, bo stawia na bezpośrednią interakcję z odbiorcą,
w nietypowych dla tańca miejscach. Postanowiliśmy zbadać możliwości do zaistnienia tańca
w przestrzeniach, które często mogą wydawać się zupełnie do tego nieprzystosowane – centrum handlowe, pociąg, dworzec kolejowy. Postanowiliśmy znaleźć odpowiedź na pytania, czy w galerii handlowej taniec narodowy jest tak samo przystępny w odbiorze jak na profesjonalnej scenie? Jakiego rodzaju relacje mogą wytworzyć się pomiędzy przestrzenią a ruchem? Czy miasto może posłużyć jako repozytorium „scen” dla tańca? A wszystko po to, by zaistnieć dla możliwie wielu poziomach odczuwania i doznawania zarówno w wymiarze historycznym, jak i współczesnym.
Akcje towarzyszące:
„Flash Mob” - Dworzec Centralny w Warszawie - element interakcji w ramach programu Festiwalu
„Pociąg do Poloneza” - specjalny przejazd artystyczny zorganizowany dla pasażerów Przewozów Regionalnych Sp. z o.o. oddział Łódzki na trasie „Warszawa-Łódź-Warszawa”.
Honorowe Patronaty:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
Marszałek Województwa Łódzkiego Pan Witold Stępień
Marszałek Województwa Mazowieckiego Pan Adam Struzik
Pani Aurora Luque De Hjorth, Konsul Peru w Polsce i w krajach nadbałtyckich,
JE Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki Białoruś w Rzeczpospolitej Polskiej Aleksandr Averyanov,
Pan Pablo Lozano Lozano, Charge d’ Aiffaires, a.i. Ambasady Meksyku w Polsce