CZE-NE-KA Fundacja Przyjaźni Ludzi i Zwierząt jest Organizacją Pożytku Publicznego, która od czerwca 1998 roku pomaga niepełnosprawnym dzieciom i dorosłym poprzez prowadzone w ramach wolontariatu zajęcia dogoterapii.
Dlatego zwracamy się z uprzejmą prośbą o wsparcie i w tym roku naszych działań.
Przeznaczając 1,5% swojego podatku dochodowego, zrealizujecie Państwo szczytne cele, wypełniając w swoim PIT w odpowiedniej rubryce KRS - 0000194959
Oprócz działalności charytatywnej w zakresie dogoterapii, część członków Zarządu i wolontariuszy realizuje też w Fundacji swoje hobby, jakim jest taniec historyczny. Tworzą oni Zespół Tańca Historycznego CHOREA ANTIQUA - 2 sekcję Fundacji. Naszą misją jest promocja polskiej kultury nie tylko w kraju ale też i poza granicami Polski. Realizujemy też spektakle historyczne z udziałem naszych psów terapeutów (np: "Na Dworze Królowej Wiktorii" o wielkiej miłośniczce psów, czy związane z rocznicami wielkich polaków jak np Stanisław Moniuszko czy F Chopin), na które zawsze zapraszamy również osoby niepełnosprawne.
Naszym ogromnym atutem jest duża różnorodność członków Zespołu. W Zespole się osoby młode i seniorzy (najstarszy członek Zespołu ma 78 lat) oraz osoby z niepełnosprawnością. Za swoją działalność charytatywną Maria Czerwińska i Zespół otrzymali w marcu 2019 r „Certyfikat Dobrego Serca”.
Zespół CHOREA ANTIQUA był gościem wielu prestiżowych imprez i festiwali, m.in.: Międzynarodowych Turniejów Rycerskich, imprezie towarzyszącej rekonstrukcji bitwy pod Grunwaldem czy widowiska “Spotkanie sprzed 1000 lat” podczas obchodów 1000-lecia Zjazdu Gnieźnieńskiego. Brał udział w zdjęciach do filmu w reżyserii Macieja Wojtyszki “Mistrz i Małgorzata”, „Facet (nie)potrzebny od zaraz” i w Teatrze TV „Rejtan”. W spektaklach z cyklu Europejskie Dni Dziedzictwa: “Ogrody Królowej Bony” “Orszak Królowej Bony” oraz “Barbara Radziwiłłówna”. Poza tym wielokrotnie występował na Zamku Królewskim, na zamku w Golubiu-Dobrzyniu, na zamku w Gniewie, w Pałacu Łazienkowskim, w Teatrze Północnym w Warszawie ... Występował również za granicą m.in. w Danii, na Ukrainie (Lwów, Kijów, Odessa, Mikołajewo), Białorusi, w Rumunii gdzie reprezentował Polskę w Siedmiogrodzie podczas Festiwalu Batorego oraz na Łotwie, Estonii i na Węgrzech.
Jesteśmy też pomysłodawcami i realizatorami jedynego w Polsce Międzynarodowego Festiwalu Poloneza, który promuje w kraju i na świecie naszą kulturę (muzykę, taniec i śpiew).
Festiwal organizowany jest od 2014 r Wykonawcy prezentują się w 3 kategoriach: tanecznej, wokalnej i instrumentalnej. Każdego roku bierze w nim udział około 150 - 170 wykonawców z Polski i z zagranicy. W ubiegłym roku ze względu na pandemię Festiwal odbył się w ograniczonym zakresie bo tylko z uczestnikami z Polski.
W Fundacji wszyscy łącznie z Zarządem, pracują jako wolontariusze. Nie zatrudniamy nikogo na żadnym płatnym stanowisku.
W ubiegłym roku, w akcji zbierania 1,5% uzyskaliśmy kwotę 4057,91 zł i znaleźliśmy się na 5075 pozycji organizacji, które otrzymały od darczyńców ten 1,5% przeznaczony na działania statutowe. Mamy nadzieję, ze w tym roku dzięki Waszemu wsparciu uda się nam zebrać większą kwotę.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą działalnością na stronie www.czeneka.org i na FB
gdzie zamieszczamy aktualne wydarzenia i
oraz
https://www.youtube.com/watch?v=nFAeKl9nfFc...
"CZE-NE-KA" (w języku Indian północnoamerykańskich: "Wiecznie Śmiejący się Pies", "Wesoły/Radosny Pies") to imię nieżyjącego już psa rasy Alaskan Malamute, jednego z pierwszych w Polsce przedstawicieli grupy psów zaprzęgowych.
Dzięki roli w serialu pt. "Janka", Cze-Ne-Ka zyskała sobie duża popularność wśród dzieci nie tylko w Polsce, zaś pracując przy filmie "Widzę" (luty-marzec 1987 roku), poznała niewidome dzieci z Lasek, co było początkiem jej odwiedzin w Zakładzie dla Niewidomych. Było w niej coś co wyróżniało ją spośród psów innych ras - niezwykle przyjacielski i opiekuńczy stosunek do dzieci, cierpliwość, a także chęć uczenia się.
Gdy na zaproszenie niemieckiego Klubu IISS miałam okazję przyjrzeć się psom zaprzęgowym podczas wyścigów, powstał pomysł utworzenia Sportowego Klubu Psów Zaprzęgowych w Polsce.
Wkrótce (w 1991 roku), w Pomiechówku koło Warszawy, odbyły się pierwsze w Polsce zawody psów zaprzęgowych. Organizując kolejne wyścigi i przygotowując psy do udziału w nich, nie zaniedbywaliśmy układania ich do pracy, którą zapoczątkowała Cze-Ne-Ka, spotykając się z niewidomymi dziećmi z Lasek. Organizowaliśmy wspólnie spotkania z "zaprzęgiem Świętego Mikołaja" dla dzieci z Instytutu Głuchoniemych, czy ze szkoły dla dzieci niewidomych i niedowidzących czy innych placówek gdzie przebywały osoby niepełnosprawne.
Przez te wszystkie lata Cze-Ne-Ka chętnie bawiła się z dziećmi, uczciwie pracując w zaprzęgu aż do ostatniego swojego sezonu, przewodząc całemu mojemu stadku jako wspaniały psi nauczyciel nowych pokoleń psów w naszym Klubie.
Kiedy po 11 latach usnęła na zawsze, jej praca i poświęcenie miały już swoich naśladowców. Zapoczątkowana przez nią idea dogoterapii, połączona z pracą psów zaprzęgowych, zaowocowała powstaniem Fundacji Przyjaźni Ludzi i Zwierząt imienia CZE-NE-KI.